100 YIL ÖNCE 2000’Lİ YILLARI TAHMİN EDEN RESİMLER

İnsanoğlunun her zaman geleceğe yönelik tahminlerde bulunmuştur. Şuandada hâlâ bu tahminlerini yapmaya devam ediyor. Peki 100 yıl önce insanlar 100 yıl sonrası için yani bu günler için ne gibi tahminler yürütmüş olabilirler ?

İnternette dolaşırken bir sitede 19. yüzyılın sonu ve 20. yüzyılın başlarında Jean-Marc Côté adında bir fransız yazarın çizdiği 2000 li yılları tahmin eden resimleri keşf ettim.

Bu fotoğrafları daha önce 1985 yılında Isaac Asimov adında yahudi bir yazar keşf etmiş ve bu fotoğrafları bir araya getirip Futuredays adında bir kitap oluşturmuş ve bu fotoğrafları o resimde yorumlarmış.

isaac-asimov-futuredays

Hadi gelin bizde beraber bizde bu kitaptaki resimleri birlikte yorumlayalım.

100-yil-once-2000-li-yillarin-tahmini-25

 

Aslında baktığımızda bazı resimlerle bugünleri çok iyi tahmin edebilmiş. Örneğin bu resimde paten çok iyi bi şekilde resim edilmiş. Aslında paten bu resimlerden yaklaşık 75 yıl önce bulunmuştur. Fakat şuanki kadar popüler değildir. Bu resimde bugünlerde ne kadarda popiler olacağını göstermiş diyebilirz. Keza bugünlerde gençlerin büyük tutkuları arasında yer alıyor paten.

 

 

100-yil-once-2000-li-yillarin-tahmini-24

 

Çok başarısız tahminlerde olmuş. Örneğin bu resimde, bir kabın içine kitaplar yerleştiriliyor ve çocukların zihinlerine sokulmaya çalışıyor. Yılı pek hatırlamasamda bu resimi ben ilk olarak 4 yada 5. sınıfta Sosyal Bilgiler kitabımımda görmüştüm. Resim çok dikatimi çekmişti ve yaklaşık 10 yıl sonra bu resmi tekrar görmem  beni mutlu etmişti. Hatta bu resimlerin bir devamı olması beni dahada mutlu etti. Çünkü, geçmişteki insanların bizim yani gelecekteki insanlar hakkında ne düşündüklerini çok merak etmişimdir. Bu merağıda bu resimlerle gidermeye çalışıyorum 🙂

100-yil-once-2000-li-yillarin-tahmini-23

 

Sanırım 100 yıl önce Fransızlar kafelere gitmeye çok üşenemişlerki bu resmi çizmişler. Evet günümüzde kafeler bize gelmiyo ve hala biz kafelere yürüyerek gidiyoruz. Ancak benim bu resimde dikkatimi çeken şey  bu yürüyen kafemsi şeyden daha çok etrafin çok fazla yeşil olması. Sanırım Fransız arkadaşımızın aklına 2000’li yıllarda heryere gökdelenlerin dikileceği aklına gelmemiş. Keza eğer resimlerinde bir ev varsa evlerin hepsi 100 yıl öncesine ait küçük evler. Bu arada gökdelenlerle ilgili çok yakında güzel bi yazı yazmayı planlıyorum ahakangundogdu.com.tr sitemi takip etmeye devam edin.

 

100-yil-once-2000-li-yillarin-tahmini-22

 

Fransız arkadaşımız sanırım 100 yıl sonra herkesin kendi uçaklarıyla cayır cayır uçacağını felan sanıyormuş. Şuan bırakın kendi uçağımla uçmayı, tarifeli uçağa bile binmedim 🙁 . Ancak benim  bu resimde dikkatimi çeken başka bir şey var. İnsanların gökyüzünde bile trafik polisine ihtiyaç duyacaklarını tahmin etmesi. Yani gökyüzünde bile trafik polisi olması, sanki yerdede göktede insanların artık rahat durmayacağı, ve aşırıya kaçacaklarını söylemek istemiş olabilirmi? Bilemem hepimiz yaşayacağız ve göreceğiz.

 

100-yil-once-2000-li-yillarin-tahmini-21

 

Eğer bu resimleri çizen Jean-Marc Côté’ yi görseydim ona soracağım ilk soru bu resmi neden çizdin olacaktı. Neden? insanlar neden denizin altından martı avlamaya çalışsınki? Av tüfekleri o zamanlarda vardı ve biz 100 yıldır avcılık yapmak için av tüfeklerini kullanıyoruz. Yani bir kuş için hangimiz İstanbul Boğazının altında saatlerce beklerki? Biraz sert girmiş olabilirim ama gerçekten çok garibime gitti. Bakalım kim bilir belki ben yanlış düşünüyorumdur belkide 10-15 sene içinde insanlar deniz altında kuş avlamaya çalışacaklar.

100-yil-once-2000-li-yillarin-tahmini-19

 

Sanırım bu reimleri çizen ressamın denize ayrıca ilgi duyuyordu. Resimin tam olarak denizin altındamı yoksa denizin üstündemi olduğunu çözemedim ama tek anladığım güçlü bir deniz canlısına bağlanmış bir kabinin içindeki insanların bir yerlere gittiği. Ama neyseki biz bu işler için hiç bi hayvanı incitmiyoruz.

 

 

100-yil-once-2000-li-yillarin-tahmini-18

 

İşte çok güzel yapılmış bir tahmin daha. Evet, belki denizin altında bugün kriket oynamıyoruz. Fakat bugün havuzun altında hokey oynuyoruz.

 

 

 

 

100-yil-once-2000-li-yillarin-tahmini-17Resamm geleceğin savaşları hakkındada çok iyi tahminlerde bulunmuş. Savaşın artık yerde değil havada geçeceğini  ve askerleri araçları çok iyi tahmin etmiş. Tabi her fotoğrafta olduğu gibi günümüzdeki modern tasarımlarını tam olarak belirleyememiş.

 

100-yil-once-2000-li-yillarin-tahmini-1 100-yil-once-2000-li-yillarin-tahmini-16

___________________________________________________________________________________________________
100-yil-once-2000-li-yillarin-tahmini-15

Bu resimdede bir hanım ablamız makyaj yapıyor. Neyseki günümüzde kadınlar bu şekilde makyaj yapmıyolar. gerçekten çok büyük bi zahmet olurdu kadınlar için. Ayrıca odanın heryerinde çekilecek bi kol var evin estetiğini inanılmaz derecede bozuyor. Sanırım arkadaki fırça küveti temizliyor. Sanırım 100 yıl önce fransızlar için küvet temizlemek çok büyük bir sorundu.

 

 

100-yil-once-2000-li-yillarin-tahmini-13

Ressamımızın denize aşkı hala tükenmemiş. Birde denizin altında yarış düzenlemiş. Pek iyi bi tahmin olmamış. Keza denizin altında gördüğüm tek yarış 2004 yılında çıkan animasyon filmi olan Köpekbalığı Hikayesi’nde Oscarın idda oynadığı denizatı yarışıydı. Yazık iddayıda son saniyede kaybetmişti 🙁 .

Neyse biz konumuza dönelim. Denizin altında yarışlar olmasada şuan at yarışı, futboll, basketboll gibi oyunlar çok yüksek sayıda seyirci çekiyor. Bu konuda iyi bi tahmin olmuş.

 

100-yil-once-2000-li-yillarin-tahmini-12

 

Ressam resimlerinde uçmayada çok fazla önem vermiş. Adeta herkesi cayır cayır uçurmuş. Ne yazıkki bugün insanlar bu kadar raha bi şekilde uçamadı. Bırakın uçmayı yıl olmuş 2016, 2017 yılına gireceğiz halen İstanbul’un trafik sorunu çözülmüş değil. Sanırım İstanbul’un trafik sorununu ancak uçarak çözebileceğiz. Konumuza dönecek olursak uçma hayalini yaklaşık 30 sene önce Geleceğe Dönüş filminin 2. Serisinde görmüştük. 2015 e gelen Martin, Profesör ve Martinin Sevgilisi  uçan arabalar ile seyahat ediyordu. İnsanoğlu tıpkı bu resimler gibi 100 sene sonrasını  veya Geleceğe Dönüş Filmi gibi 30 sene sonrasını ne zaman tahmin etmek istese aklına direk uçmak geliyor. Sanırsakki insanoğlunun en büyük hayali uçmak. Tıpkı bu resimlerin çizeri, Jean-Marc Côté ve Geleceğe Dönüş Film’inin yönetmeni, Robert Zemeckis gibi benimde en büyük hayalim uçmak. Kim bilir belki ileride sevdiklerimizle birliktte uçan arabalarımıza binip bir dünya turu yapabiliriz. 100-yil-once-2000-li-yillarin-tahmini-9100-yil-once-2000-li-yillarin-tahmini-2

___________________________________________________________________________________________________

100-yil-once-2000-li-yillarin-tahmini-11

 

 

Sanırım bu resimde otomatik giyisi yapan bir mekanik cihaz çizmiş. Fakat biz bugünlerde bu kadar büyük, karsanba aletler yerine dikiş makineleri kullanıyoruz. Ama üzülme Jean en azından yaklaşmışsın 🙂 .

 

 

100-yil-once-2000-li-yillarin-tahmini-10

Malesef Jean Malesef. 2000 yıllarda civcivleri yumurtada beklemeden çıkaran  bi makine edilmedi. Ve hala yumurtaların içinden civciv çıkması için 21 gün bekliyoruz.

 

100-yil-once-2000-li-yillarin-tahmini-8

Bu sefer tuturdunn Jean. Evet belki tam olarak böyle olmasada bugün kullandığımız tarımsal aletler buna çok benziyor. En azından benim dedemlere gittiğimde gördüklerime benziyor 🙂 .

 

100-yil-once-2000-li-yillarin-tahmini-7

 

Evet Jean, bu da güzel bi tahmindi. Evet belki şuan kullandığımız elektrikli süpürgelere tasarım olarak benzemese şuan altında tekerleği olan, içine etraftaki tozları çeken, fırçalı ve  elektrikli bir robotumuz var. Elektrikli süpürgeyi kim icat etmişse Allah razı olsun 🙂 . Evin tamamını elle süpürmek eziyet olurdu benim için.

 

 

100-yil-once-2000-li-yillarin-tahmini-4

Herşeyi  uçurmuşsun Jean. Ama aklına hiçmi insanların birbirlerine saniyeler içinde gönderebildiği Elektronik Posta yani E-Mail  gelmedi. Çünkü biz 2000 lerde mektub olayını sadece Dil anlatım dersinde görüyoruz.

100-yil-once-2000-li-yillarin-tahmini-3

Güzel bi tahmin daha. Evet belki itfaiyecilerimiz uçmasada büyük yangınlar için helikopterlerle alanı söndürebiliyoruz. Kim bilebilir belki ileride itfaiyecileride uçurabiliriz.

 

100-yil-once-2000-li-yillarin-tahmini-20Burda gördüğümüz şey ise akıllı telefonlar. Evet bugünlerde kullandığımız iPhone’lara, Samsung’lara SONY’lere benzemiyor. Ama ben zaten tasarım olarak onlara benzediği için buraya koymadım. Buraya koyma sebebim bu resimin günümüzdeki insanları anlatması. Gördüğünüz gibi iki kişiler ve birbirleriyle hiç sohbet etmiyorlar. Tıpkı akrabalarımız veya arkadaşlarımızla bir araya gelince bizim yaptığımız gibi. Elimize telefonu alıyoruz ve saatlerce onunla uğraşıyoruz. Kendi sanal dünyamızın içinde sanal bir şekilde yaşıyoruz. Tıpkı resimdeki gibi.

 

 

 

[R-slider id=”2″]

12 thoughts on “100 YIL ÖNCE 2000’Lİ YILLARI TAHMİN EDEN RESİMLER

  1. Çok saçma tahminler olmuş ama aralarında tutanlarda var genel olarak güzeş bi yazı olmuş eline sağlık.
    0    0

Yorum Yapın.