Mimarinin Tarih Üzerindeki Etkileri

İnsanoğlu binlerce yıldır çeşitli sebeblerden ötürü birçok yapı inşa etmiştir. Bu yapılar gün geçtikçe artmış ve insanların hayatında çok önemli bi yer kaplamıştır.

Dünden Bugüne Mimari

kalabalik-sehirİnsanoğlu, binlerce yıldır bazen barınmak, bazen para kazanmak, bazen ulaşım, bazende dini inançarını yerine getirmek gibi sayısız sebepten ötürü, binalar, camiler, katedraller, köprüler, hanlar, saraylar gibi sayısız  yapılar inşa etti. Bu yapılan yapılar bir araya gelerek bazen binlerce, bazende milyonlarca kişilik şehirleri oluşturdu. Zamanla beraber artan insan nüfusuda insanların yapı ihtiyacını artırdı. Ve bununla beraber inanoğlu 20 ve 21. yüzyıllarda  yapı çalışmalarını hızlandırdı. Peki ya 19. yüzyıldan önce mimarinin dünya tarihindeki yeri neydi?

İnsan önce büyük kayalardaki oyukları buldu ve barınma ihtiyacını o oyuklar ile giderdi. Daha sonra bunlar ile yetinemeyen insan evlerini geliştirmiş;  kerpiçten, taştan, tahtadan evler ile barınma ihtiyaçlarını gidermişti. Bu gelişmiş evler insanları aşırı sıcaktan ve soğuktan, dışardaki yırtıcılardan, yağmurdan, kardan, korumuş, insan ömrününü uzatmış ve en önemlisi bir araya gelen evler büyük kavimleri oluşturmuştur.

hause_earth

İnsanlar bir süre daha bu evlerde yaşamaya devam ederken  kavimler büyümüş ve haliyle ihtiyaçlarıda artmaya başlamıştır. Bu ihtiyaçlar doğrultusunda kavimlere sadece evleride yetmemiş haliyle. Yetiştirdikleri hayvaları için ahırlar ve kümesler, mahsül ettikleri tarımsal ürünler için ambarlar, hastalarını tedavi etmek için hastaneler, topraklarını korumak için büyük surlar ve kaleler, ulaşım için yollar ve köprüler, ölülerini yad etmek için mezarlar bazende heykeller, ibadetlerini yerine getirmek için dini yapılar, devlet büyükleri için saraylar ve köşkler yapmış ve tabiki eğlenceyide unutmamış büyük tiyatrolar ve stadyumlar inşa etmişlerdir.

İşte inşa edilen bazı yapılar.

 

cin-seddi-tarih-ve-mimari
Çin Seddi Türklerden Korunmak için Yapılmıştır.
topkapi_sarayi_mimar-ve-tarih
Topkapı Sarayı, Fatih Sultan Mehmet Han Hazretleri döneminde, Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. 

 

tarih-ve-mimari-kolezyum
Kolezyum Romada bulunan tarihi bir tiyatrodur

 

 

 

 

 

 

Sevilla Katedrali Dünyanın en büyük 3. kilisesi ve dünyanın en büyük katedralidir.
Sevilla Katedrali Dünyanın en büyük 3. kilisesi ve dünyanın en büyük katedralidir.
Keops Pramiti Antik Mısır Kralı Firavuna yapılmış bir anıtsal mezardır.
Keops Pramiti Antik Mısır Kralı Firavuna yapılmış bir anıtsal mezardır.
roma-medeniyeti-yol-yapimi-tarih-ve-mimari
Roma imparatorluğunda 4 katmanlı yol

 

 

 

 

 

[R-slider id=”3″]

 

 

 

 

8 thoughts on “Mimarinin Tarih Üzerindeki Etkileri

Yorum Yapın.