Türk Silahlı Kuvvetlerin’deki 6 Teknolojik Silah

Son yıllarda ülkemizde savaş sanayisi önemli bir derece gelişmeye başladı. Aynı zamanda yerli üretim silahlarda artmaya başladı. İşte yerli üretim olan son teknoloji silahlarımız.

6. ATEŞKES.

Sistemde toplam 8 mikrofon bulunuyor ve bu mikrofonlar, yoğun sinyal işletme algoritmalarıyla çalışıyor. Keskin nişancıların silahıyla ateşlediği merminin namludan çıktığı esnada oluşturduğu ses ve şok dalgalarını algılayan ATEŞKES, bu sayede merminin geliş yönünü ve ateşin edildiği yerin konumunu yüksek doğruluk payıyla tahmin edebiliyor. 24 saat boyunca dinleme yapabilen bu sistem, silahı kullanan kişinin yönünü ve yerini belirliyor. Böylelikle tehlikenin geldiği bölgeye yönlendirilen ATEŞKES, tesisin güvenliğini sağlamış oluyor.

5. Cenker.

Cenker sistemi 2 kg ağırlığında ve göze, kulağa, kola takılan ürünlerden oluşuyor. İçerisindeki yazılım sayesinde askerin sağlık durumu ve mühimmat takibi en hızlı şekilde yapılabiliyor. Geleceğin askeri olarak tanıtılan CENKER sistemiyle askerlerin üzerinde giyilebilir bilgisayar, akıllı muharebe sahası gözlüğü, akıllı saat, nabız ölçer, komuta bilgisayarı, dayanıklı batarya seti, hassas konuşmaya açık dış ortam sesinden arındırılan gırtlak mikrofonu, canlı görüntü aktarım kamerası, yazılım tabanlı telsiz ve silaha monte komuta birimi bulunuyor. Ayrıca içerisinde yer bulma, takip etme, haberleşme gibi sistemleri tek elde toplayan teknoloji askerler arası iletişimi kesintisiz kılıyor. Maksimum 5 bin dolar’lık bir fiyatla da Türk askeri için kullanılmaya başlayacağı söyleniyor.

4. Sapan.

2014 yılından bu yana çalışmaları devam eden yerli ve milli elektromanyetik silahımız SAPAN, güçlü teknolojik donanımıyla bir sesin 10 katı kadar hızlı bir şekilde mermiyi hedefe ulaştırabiliyor ve elektromanyetik enerji sayesinde barutsuz bir şekilde mermileri atabiliyor.

Son çalışmalarla birlikte artık ihtiyaç duyulan durumlarda Türk ordusunun hizmetinde olacak SAPAN ile birlikte ülkemiz, dünya üzerinde elektromanyetik silaha sahip ender ülkeler arasında yer alacak.

3.Hisar.

HİSAR Füzeleri, askeri üs, liman, tesis ve birliklerin hava tehditlerinden korunması amacı ile savaş uçaklarına, taarruz helikopterlerine, seyir füzelerine ve insansız hava araçlarına karşı kullanılan hava savunma füzeleridir. HİSAR füzeleri aile bütünlüğü içinde modüler yapıda, farklı platform entegrasyonlarına ve değişen atış kontrol ve komuta kontrol altyapılarına uyumlu şekilde tasarlanmıştır.

Taktik & Teknik Özellikler (HİSAR-A Füzesi)

  • Sistem Önleme Menzili:  15 km
  • Yüksek İnfilaklı Parçacık Etkinlikli
  • Ataletsel Navigasyon ve Veri Bağı ile Ara Safha Güdüm Kızılötesi Görüntüleyici Arayıcı Başlık ile Terminal Güdüm
  • Çift Kademeli Roket Motoru
  • Hedef Tipleri (Sabit Kanatlı Uçak, Döner Kanatlı Uçak, Seyir Füzeleri, İnsansız Hava Araçları (İHA), Havadan Karaya Füzeler)

2. Som Füzesi.

Havadan karaya mühimmat ailesidir ve yoğun bir şekilde korunan kara ve deniz hedeflerine karşı kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Gerekli olan operasyonel esnekliği destekleyecek modüler tasarıma sahiptir.

1. Altay Tankı.

Altay Tankın’ın en büyük özelliği yüzde yüz yerli yapım olmasıdır. 1500 beygirlik dizel motora sahip olan Altay Tankı, 90 Km/s hıza çıkabiliyor. Altay tankı kompozit malzemeden üretilen, içeriği biraz da gizli olan yeni nesil bir zırh tipi kullanıyor. Leopard 2 ve M1 Abramsda da kompozit tip zırhlar kullanılmakta. Ayrıca içindeki bir yazılım ile otomatik tank koruma sistemi aktif oluyor, tanksavar ve roketlere karşı en üst seviyede kendini koruyabiliyor. Üzerinde bulunan silah ise 120mm’lik 55 kalibre yivsiz top.  60 ton olan Altay Tankı’nın içine 4 askeri personel sığabiliyor. Tek bir tane Altay Tankı’nın üretim maliyeti 5.4 Milyon $.

Yorum Yapın.